Chociaż większość osób posiada już rachunek osobisty, nic nie stoi na przeszkodzie, by założyć kolejne konto. Biorąc pod uwagę fakt, że rynek tych produktów bankowych przeszedł znaczną metamorfozę, teraz łatwiej o opcję korzystniejszą niż do tej pory.

Posiadanie konta w jednym z banków, wcale nie oznacza, że nie można rachunku założyć w innym. Jest to wręcz wskazane, jeśli druga oferta jest bardziej konkurencyjna. Zanim jednak zdecydujesz się na taki krok, sprawdź czynniki sprawiające, że zmiana banku jest faktycznie korzystna.

Całkowicie darmowe konto osobiste? To możliwe

Jeśli do tej pory twój bank pobierał miesięczne opłaty związane z posiadaniem przez ciebie rachunku osobistego, czas to zmienić. Szczególnie, że całkowicie darmowe konto wcale nie jest mrzonką. To oferta dostępna w większości banków.

  • 0 zł za otwarcie rachunku

Brak opłat za otwarcie rachunku bankowego to już standard. Banki dawno zrezygnowały z pobierania prowizji z tego tytułu, dzięki czemu zwiększyło się zainteresowanie klientów tego typu produktami.

  • 0 zł za prowadzenie konta

O ile darmowe otwarcie rachunku to standard, część banków pobiera opłatę za prowadzenie konta. Niekiedy może dojść do jej zniesienia, tzn. wtedy, gdy posiadacz rachunku spełni kilka warunków. Chodzi głównie o dokonanie transakcji bezgotówkowych na określoną kwotę w ciągu miesiąca.

Warto jednak mieć świadomość, że niektóre banki całkowicie znoszą opłatę za prowadzenie rachunku – bez konieczności dokonywania jakichkolwiek transakcji, itp. Na taką opcję możesz liczyć, zakładając np. Konto Idealne dostępne w Idea Banku (źródło: https://www.ideabank.pl/konto-idealne).

  • 0 zł za standardowe przelewy internetowe

Aby konto było całkowicie darmowe, bezpłatne powinny być też wszystkie standardowe przelewy internetowe – i nie tylko te wewnątrz banku, ale i wysyłane na zewnętrzne rachunki.

Jak wynika z analizy dostępnych produktów bankowych, opłat za przelewy standardowe nie pobiera zaledwie kilka banków. Dotyczy to jednak wyłącznie przelewów wykonywanych online, a nie zlecanych w oddziale.

  • 0 zł za wydanie i obsługę karty płatniczej

Rachunek bankowy wiąże się z koniecznością posiadania karty płatniczej. O ile większość banków nie pobiera opłaty za jej wydanie (wyjątek stanowi wydanie np. duplikatu karty), tak zaledwie część instytucji nie pobiera opłaty miesięcznej za obsługę. Najczęściej jest tak, że opłata miesięczna za kartę zostaje zniesiona po dokonaniu transakcji bezgotówkowych czy internetowych na określoną kwotę (w ciągu miesiąca).

Dostęp do udogodnień to dodatkowa zaleta

Wybierając konto osobiste, warto zwrócić na dostęp do dodatkowych udogodnień. Możliwość osiągnięcia wyższego oprocentowania na koncie oszczędnościowym, nielimitowany dostęp do coworku (np. Idea Hub) to parametry, które zwiększają atrakcyjność konkretnego rachunku bankowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here