Rola faktora i faktoranta w umowie faktoringowej

Faktoring to usługa świadczona na podstawie dwustronnej umowy zawartej pomiędzy faktorem oraz faktorantem. Na czym polega w praktyce? Za co odpowiadają poszczególne strony umowy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Na czym polega faktoring?

Jak wspomniano we wstępie, faktoring to usługa, która świadczona jest w oparciu o dwustronną umowę zawartą pomiędzy faktorem (firmą faktoringową) oraz faktorantem (przedsiębiorcą). Na czym polega w praktyce? Otóż, jest to forma finansowania zewnętrznego, w przypadku której firma faktoringowa wykupuje od przedsiębiorcy faktury z odroczonym terminem płatności wystawione jego kontrahentom. W efekcie przedsiębiorca nie musi czekać na spłatę należności wystawionych przez kontrahenta, a środki wypłacone przez firmę faktoringową może przeznaczyć na dowolny cel. Firma faktoringowa staje się natomiast nowym wierzycielem dla kontrahentów, którzy spłacają swoje zobowiązania zgodnie z terminami określonymi w przejętych fakturach. W praktyce występują różne rodzaje faktoringu, co jest związane między innymi z kwestią przejęcia ryzyka niewypłacalności przez firmę faktoringową. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod linkiem: https://pragmago.pl/.

Rola faktora i faktoranta w umowie faktoringowej

Mając świadomość tego, że faktoring to usługa świadczona na podstawie umowy, warto wiedzieć również to, do czego zobowiązuje ona obie strony transakcji. W praktyce obowiązkiem faktora, czyli firmy faktoringowej jest wypłacenie przedsiębiorcy należności wynikających z przejętych od niego faktur. Istotne w tym przypadku jest to, że firma faktoringowa ma prawo do potrącenia sobie prowizji za wykonanie usługi, której wysokość jest określona w zawartej umowie. W przypadku faktoringu pełnego przejmuje ona również ryzyko niewypłacalności kontrahenta. Faktorant, czyli przedsiębiorca zobowiązuje się natomiast do przekazywania faktur z odroczonym terminem płatności w ramach przyznanego mu limitu finansowania. W przypadku faktoringu niepełnego (bez przejęcia ryzyka) zobowiązany jest również do zwrotu środku uzyskanych od firmy faktoringowej w przypadku braku spłaty należności przez kotrahentów.

Dlaczego warto skorzystać z faktoringu?

Faktoring to usługa, która cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Za skorzystaniem z niej przemawiają osiągane w ten sposób korzyści, wśród których należy wymienić przede wszystkim poprawę płynności finansowej przedsiębiorstw, a co za tym idzie, ograniczenie ryzyka wystąpienia zatorów płatniczych.  Co więcej, środki uzyskane w ramach faktoringu, przedsiębiorca może przeznaczyć na dowolny cel, czyli zarówno bieżącą działalność, jak i dalsze inwestycje. Istotne jest także to, że faktoring to usługa, z której mogą korzystać firmy o różnej wielkości, stażu na rynku czy profilu działalności.

Podsumowując, należy stwierdzić, że zarówno faktor, jak i faktorant odgrywa własną rolę w umowie faktoringowej. O ile podstawowe obowiązki obu stron są takie same w przypadku różnych rodzajów faktoringu, to w zależności od jego typu różnić będą się szczegóły i dodatkowe zobowiązania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here