Andon- by produkować taniej i lepiej

Dobra jakość i korzystna cena to najlepsze sposoby, by nie tylko pozyskać nowych klientów, ale także, by utrzymać starych. Przy stale rosnącej konkurencji na rynku bywa to trudne, dlatego warto stosować takie systemy produkcyjne, które nie tylko pozwalają ograniczyć koszty, ale także zachować dotychczasową jakość. Takim systemem jest andon.

Andon czyli co?

Już w latach trzydziestych ubiegłego wieku, w Japonii, powstała idea zgłaszania nieprawidłowości na stanowisku pracy przez odpowiednie sygnały umieszczane na tablicy nad tym stanowiskiem. Jednak druga wojna światowa sprawiła, że Toyota wprowadziła ten zamysł w życie dopiero w latach pięćdziesiątych.

Sama nazwa andon oznacza właśnie sygnalizator. Zastosowanie sygnałów świetlnych miało na celu skrócenie czasu reakcji, czy to na awarię urządzeń na linii produkcyjnej czy nieprawidłowości w produkcji. Zamysł Andon jest zresztą częścią szerszej idei propagowanej przez Toyotę, czyli lean management, który w skrócie można opisać jako zastosowanie minimum środków do maksimum produkcji.

Andon- dlaczego warto

Wprowadzenie idei andon na własne linie produkcyjne daje zyski dwojakiego rodzaju, i to nie tylko w ujęciu czasowym, ale i finansowym.

Z jednej strony szybka i skuteczna komunikacja awarii pozwala zdecydowanie skrócić czas przestoju, czyli zmniejszyć jego koszty. Krótszy przestój to niższe utracone koszty zatrudnienia czy amortyzacji. W zamian za to z linii produkcyjnej mogą schodzić dodatkowe produkty i generować kolejne zyski.

Z drugiej strony im szybciej zgłoszona awarii, tym mniej mocy produkcyjnych przepala się na wytwarzanie niepełnowartościowych lub wadliwych produktów. A przy pewnej automatyzacji można też zmniejszyć liczbę wadliwych produktów trafiających do klientów. Dzięki temu zyskujemy podwójnie: dobry wizerunek i niższe koszty reklamacji.

Andon w nowoczesnym wydaniu

Dziś idea andon dużo rzadziej implementowana jest w tradycyjnym wydaniu. Choć nadal nad stanowiskami produkcyjnymi, zwłaszcza w tych naprawdę dużych zakładach można zauważyć tablice ze statusem, to informacje o awariach zazwyczaj zbierają już systemy komputerowe.

Systemy zarządzania produkcją oparte o ideę andon to nie tylko skrócenie czasu przestoju. To możliwość zwiększenia efektywności służb utrzymania ruchu w zakładzie. A dzięki możliwości podłączenia też różnego rodzaju czujników taki system będzie ostrzegał wcześniej niż pracownicy dostrzegą nieprawidłowości, do tego pokaże dane o produkcji w czytelny sposób i, co niezmiernie ważne, pozwoli analizować historyczne dane, by eliminować najczęstsze przyczyny awarii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here