Dzisiaj Disaster Recovery wydaje się nieodłącznym elementem zarówno poprawnego prowadzenia biznesu, jak i odpowiedzialnego przechowywania danych. Dla osób, które nie pracują w branży informatycznej, bądź nie prowadzą żadnych dokumentacji dla firm czy instytucji, nazwa Disaster Recovery może brzmieć nieco enigmatycznie. Istnieje natomiast taka grupa ludzi, dla których jego obecność jest czymś oczywistym i naturalnym. W poniższym artykule przyjrzymy się specyfice tego tematu. Informacje tu zamieszczone mogą się okazać pożyteczne dla każdego z nas, co może się ujawnić w najmniej spodziewanym momencie.
Co to jest Disaster Recovery?
Disaster Recovery to nic innego jak ratunek w przypadku awaryjnej utraty ważnych danych, bez których funkcjonowanie poszczególnych działalności nie mogłoby być możliwe. Ponadto wyciek pewnych struktur, bądź zatrzymanie się przepływu ważnych informacji, może oznaczać swoistego rodzaju niebezpieczeństwo. Takie sytuacje mogą zarówno powodować, jak i wykorzystywać niepowołane osoby. Disaster Recovery jest więc awaryjnym odtwarzaniem danych, który może objawiać się także pod postacią wznawiania, bądź utrzymywania struktury informatycznej. DR można porównać także do tak zwanej chmury, w której umieszcza się pliki w przypadku prawdopodobieństwa awarii nośnika. Dzisiaj to postępowanie jest stosowane na szeroką skalę i wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem.
Co powoduje sytuacje awaryjne?
Przyczyny konieczności użycia Disaster Recovery można podzielić na dwie grupy. Jedną z nich stanowią klęski żywiołowe, a drugą awarie wywołane intencjonalnie lub nieintencjonalnie przez człowieka. Najczęściej występującymi klęskami żywiołowymi w tym przypadku są powodzie huragany, tornada lub trzęsienia ziemi. Do działalności człowieka z kolei zaliczamy przede wszystkim ataki hackerów, bioterroryzm, niepoprawne wdrożenie zmian w strukturę teleinformatyczną czy inne błędy. Ważne jest, by dane kopie zapasowe danych powstały w odległych lokalizacjach od źródła podstawowego. Ma to bowiem związek z warunkami naturalnymi, ponieważ może dojść do sytuacji, że dwa centra położone relatywnie blisko siebie zostaną w ten sam sposób zagrożone. Istotnym aspektem odtwarzania awaryjnego jest nie tylko ogólne poczucie bezpieczeństwa, ewentualne zaoszczędzenie czasu w przypadku kataklizmów, ale także niebagatelna oszczędność finansowa. Około godzinne przestoje, które powstają podczas przywracania danych, mogą kosztować firmy, organizacje czy przedsiębiorstwa nawet kilkadziesiąt do kilkuset tysięcy dolarów. Aby zapewnić sobie dobre zabezpieczenie pod postacią Disaster Recovery, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów choćby z wykorzystaniem Body Leasing IT.
Jeżeli szukasz pracy w sektorze IT i potrzebujesz pomocy, koniecznie sprawdź jak mogą Cię wspomóc specjaliści Finitec.