Duża konkurencja na rynku dostawców kont hostingowych sprawia, że optymalny wybór takiego podmiotu jest co najmniej kłopotliwy. Wielokrotnie klienci zapatrzeni w niższą cenę stawiają na konta hostingowe w firmach, które nie świadczą swoich usług w pełni profesjonalnie. To natomiast prędzej czy później odbija się na poprawnym działaniu samej strony internetowej umieszczonej na takim koncie. Na co w związku z tym zwrócić uwagę, wybierając dostawcę hostingu?

Poziom bezpieczeństwa

Najważniejszym parametrem z punktu widzenia klienta, jego stron i znajdujących się na nich danych powinno być bezpieczeństwo. Najbardziej cenieni przez klientów dostawcy gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa swoich serwerów, wyposażając je między innymi w zasilanie awaryjne. Jest to gwarancja niezawodności i ciągłości pracy nawet w przypadku długiej utraty zasilania sieciowego, co wiązałoby się z wyłączeniem serwerów. Te natomiast muszą, a przynajmniej powinny działać bez przerwy. Ogromne znaczenie ma tu również współpraca z niezależnymi dostawcami internetowymi, co daje gwarancję pracy serwisów należących do klientów bez jakichkolwiek zakłóceń.

Bezpieczeństwo to również kopia zapasowa, a więc tak zwany backup. Istotna jest tu częstotliwość wykonywania takich kopii. Najlepsi dostawcy kont hostingowych na rynku, a więc choćby krakowski wer.pl gwarantują jeden backup na dobę. Dlaczego jest to tak istotne? Załóżmy, że omyłkowo usunęliśmy pliki z serwera FTP. Kopia zapasowa umożliwia ich odzyskanie bez utraty większej ilości danych.

Centrum Danych

Na ogólne bezpieczeństwo serwerów, a tym samym serwisów, które się na nich znajdują, wpływ ma też cała infrastruktura związana z samym Centrum Danych. Tu ważne jest wyposażenie takiego Centrum, jak i jego lokalizacja. Serwerownie powinny być umieszczone w miejscach odpornych na klęski żywiołowe, aby jak najbardziej zminimalizować niebezpieczeństwo zalania czy uszkodzenia serwerów w inny sposób. Z kolei przed niepowołanym działaniem osób trzecich Centrum Danych chronić powinna specjalistyczna agencja ochrony, którą wspiera zaawansowany monitoring CCTV.

Wewnątrz Centrum Danych znajdować się natomiast muszą urządzenia i systemy gwarantujące odpowiednią temperaturę oraz wilgotność pomieszczenia. W najbardziej zaawansowanych serwerowniach ciepłe i zimne korytarze powietrza gwarantują chłodzenie z dokładnością do stopnia Celsjusza.

Obsługa klienta

O jakości świadczonych usług hostingowych świadczy również obsługa techniczna klientów. Support w takiej firmie dostępny powinien być 24/h przez siedem dni w tygodniu. Pomoc techniczna jest bowiem nieodzowna w przypadku jakichkolwiek problemów z funkcjonowaniem strony, co przełożyć się może na jej zły odbiór przez użytkowników odwiedzających daną witrynę. Najlepsi dostawcy zatrudniają administratorów, którzy do dyspozycji klientów są non stop, szybko reagując na ich problemy i pomagając w ich rozwiązaniu.

Podsumowanie

Bez wątpienia decyzja o wyborze właściwego dostawcy hostingu jest równie ważna, co samych parametrów takiego konta. Błąd popełniony na tym etapie ciągnąć się za użytkownikiem może przez cały rok do czasu, kiedy konto wygaśnie lub usługodawca zostanie zmieniony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here