Najpopularniejsze narzędzia do zarządzania projektami

Zarządzanie projektami to codzienność każdej firmy, która wyszła z etapu wczesnego niemowlęctwa. Projekty oczywiście bywają różne, niektóre angażują bardzo małe zespoły, ale inne mają zasięg krajowy, a nawet globalny i angażują od kilku do nawet kilku tysięcy osób pracujących w różnych firmach, działach czy zespołach. Każdym projektem zarządzamy inaczej, niektóre z nich realizujemy zgodnie z metodyką PMBOK, inne w SCRUM czy PRINCE2. Wiele z tych projektów wymaga wsparcia narzędziami, które znajdziemy w Internecie. Dzisiaj omawiamy 4 najpopularniejsze narzędzia do zarządzania projektami w sieci.

Redmine – darmowe zarządzanie projektami

Redmine to darmowe narzędzie typu open source, stąd jego szeroka popularność na świecie. Umożliwia ono zarządzanie projektami, ale również np. śledzenie błędów i postępów w realizacji zgłoszeń klientów. Redmine umożliwia również dzielenie projektów na podprojekty, elastyczne zarządzanie uprawnieniami użytkowników, wspiera tworzenie Wykresów Gantta i udostępnia kalendarz projektu. Narzędzie to posiada wbudowane repozytorium newsów, plików i dokumentów, oferuje moduł Wiki (czyli rodzaj bazy wiedzy na temat projektu) i funkcjonalność forum. Jak większość narzędzi do efektywnego zarządzania projektami i zespołami projektowymi pozwala na śledzenie i raportowanie czasu pracy. Mocną stroną narzędzia jest szereg szkoleń i kursów online dostępnych na stronie internetowej producenta pokazujących jak zastosować to narzędzie w niemalże każdym projekcie.

Basecamp – współpraca przy projekcie

Basecamp to, pisząc w skrócie, platforma usprawniająca realizację projektów grupowych, zarówno tych mniejszych, jak i bardziej złożonych. Platforma jest jednym z popularniejszych i lepszych rozwiązań tego typu, dzięki rozbudowanym możliwościom planowania, delegowania zadań, a także monitorowania przebiegu ich realizacji. Z drugiej strony jest wyjątkowo ceniona ze względu na swoją prostotę, więc każdy użytkownik, któremu przychodzi się jej używać potrzebuje bardzo mało czasu na zrozumienie zasad funkcjonowania tej aplikacji. Wśród zalet należy wymienić również atrakcyjny interfejs umilający pracę nad projektem i komunikację w zespole.

Platforma udostępnia między innymi funkcjonalność osi czasu, na której zobaczymy zmiany statusu wszystkich projektów, w których uczestniczymy. Oczywiście możliwe jest dzielenie projektów na podprojekty i zarządzanie uprawnieniami dostępu, tak aby dana osoba mogła zapoznać się jedynie z projektami, w których uczestniczy. Basecamp udostępnia również kalendarz oraz repozytorium załączonych w projekcie plików, dokumentów itp.

OrangeScrum – specjalista w zarządzaniu projektami SCRUM

Jak sama nazwa wskazuje narzędzie koncentruje się na wsparciu w zarządzaniu projektów SCRUM i stanowi typową platformę do kolaboracji w tego typu projektach. Pozwala na centralizację wszystkich projektów i zadań w jednym miejscu, zapewnia kontrolę nad zasobami zaangażowanymi w projekt, pozwala śledzić czas pracy poszczególnych członków zespołu i wizualizować postępy w projekcie między innymi dzięki wbudowanej możliwości tworzenia wykresów Gantta. Tak jak poprzednie narzędzia udostępnia funkcjonalność kalendarza, listy zadań. Pozwala również obserwować projekt w widoku Kanban.

Mocną stroną OrangeScrum jest jego szeroka integracja z innymi narzędziami wspierającymi prace grupową i zarządzanie projektami. Platforma jest zintegrowana między innymi ze Slack, Google Drive czy Dropbox. Na popularność platformy wpływa między innymi możliwość skorzystania z 30-dniowego bezpłatnego okresu próbnego. Szkolenia i kursy pokazujące jak korzystać z platformy dostępne są na stronie producenta, ale również na YouTube.

GanttProject – mistrz wykresów Gantta

Nie ważne czy zarządzamy projektem zgodnie z PMBOK, SCRUM, PRINCE2, KANBAN czy z użyciem innej metody, wykres Gantta to rzeczywistość prawie każdego projektu. GanttProject jest w całości darmowy, pozwala stworzyć wykresy, ale oczywiście posiada też śledzenie zasobów (zespoły i ich członkowie), moduły przydzielania zadań i monitoringu ich realizacji. Mocną stroną aplikacji jest możliwość eksportu danych do formatów pdf, jpg, png czy też csv, co pozwala łatwo integrować dane z innymi narzędziami i źródłami. GanttProject działa lokalnie na komputerze i nie wymaga połączenia z Internetem, ale oczywiście możliwie jest wykorzystanie serwera i zapewnienie komunikacji online.

Jeśli zainteresowała Cię tematyka zarządzania projektami, chcesz poznać metodyki takie jak PMBOK, Prince2 czy SCRUM zapraszamy na stronę ze szkoleniami z zarządzania projektami: https://eventis.pl/szkolenia/zarzadzanie-projektami W coraz bardziej złożonym świecie biznesu umiejętność zarządzania projektem staje się coraz bardziej ceniona. Warto zainwestować w swoje umiejętności i przyszłość i rozważyć udział w szkoleniach z PMBOK, SCRUM i Prince2.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem szkoleniowym eventis.pl, w którym można znaleźć bazę szkoleń i kursów niemalże na każdy temat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here