Garść powszechnych mitów o poliglotach

Ile języków można poznać w ciągu jednego życia? Przykład znanego brazylijskiego poligloty pokazuje, że wynik może być wyrażony liczbą trzycyfrową. To imponujące, choć w praktyce przywołany w przykładzie Carlos do Amaral Freire korzysta z około trzydziestu języków, w których potrafi nawiązać rozmowę i realizować tłumaczenia.

Poligloci to ludzie o specjalnych zdolnościach językowych

Niektórzy uważają, że poligloci w ogóle nie muszą się stresować. Same języki są wchłaniane przez ich głowy bez wysiłku i ćwiczeń. Istnieje opinia, że ci, którzy znają wiele języków, mają inaczej zbudowany mózg. Łatwo dostrzegają i odtwarzają informacje, gramatykę poznają żywiołowo i bez uczenia.

Poliglota jest zwykłą osobą, która, żeby nauczyć się języka, zalicza jak wielu ludzi np. podstawowy kurs hiszpańskiego. Jednak ponad wszystko lubi uczyć się wielu języków. Dokłada też wszelkich starań, aby to zrobić dobrze. Nie ma takiej osoby, która nie byłaby w stanie stać się poliglotą, ponieważ nie wymaga to specjalnej wiedzy ani sposobu myślenia. Wszystko, czego potrzebujesz to praca i pasja.

Poligloci mają wyjątkową pamięć

Ludzie wierzą, że poligloci do razu zapamiętują znaczenia absolutnie wszystkich nieznanych słów i konstrukcji gramatycznych, więc później łatwo mówią językiem, którego się uczą.

To prawda, ale tylko częściowo. Do nauki trzeba dobrej pamięci, jednak nie jest ona podana na tacy. Kurs hiszpańskiego sam nie wskoczy do głowy. Trzeba trenować pamięć i wciąż ją wzmacniać ćwiczeniami.

Poligloci zaczęli uczyć się języków w młodym wieku

Dzieciom łatwiej jest uczyć się, więc dzisiaj ci ludzie łatwo mówią kilkoma językami obcymi. Oni po prostu w młodości rozpoczęli naukę i poszli na kurs hiszpańskiego.

W większości poliglotów to ludzie zakochani w językach obcych. I ta miłość rozgorzała w nich już w młodości często. To jest skutek, nie przyczyna. Zwyczajny skutek pasji.

Poligloci mają dużo wolnego czasu

Kiedy czytamy artykuły o poliglotach, wydaje się, że zajmują się tylko tym. I już nie starcza im czasu na naukę na kursach hiszpańskiego. To prawda! Perfekcyjne opanowanie kilku języków i utrzymanie formy wymaga zajęć codziennych i regularnych, więc żeby robić postępy w nauce języków obcych, trzeba im poświęcić znaczną część dnia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House Wrocław

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here