Współcześnie w przedsiębiorstwach wykorzystywanie dedykowanych, zintegrowanych systemów informatycznych jest w stanie znacznie ułatwić, jak też poprawić zarządzanie procesami. Do takich systemów zalicza się między innymi odpowiednio dopasowany system ERP.
Jakie korzyści może przynieść system ERP?
Brak zintegrowanego systemu erp w organizacji do wielu problemów. Można do nich zaliczyć:
– brakiem dostępu do jednolitych danych
– utrudnieniami we współpracy z innymi podmiotami
– występowanie różnorodnych błędów
– brak możliwości automatyzowania procesów. Wykorzystując system erp można znacznie usprawnić zarządzanie przedsiębiorstwem. W ten sposób między innymi planowanie zasobów przedsiębiorstwa może być realizowane znacznie bardziej efektywnie. Oczywiście przekłada się to bezpośrednio na sposób funkcjonowania przedsiębiorstwa na rynku.
Takie samo oprogramowanie dla poszczególnych działów
Nie be znaczenia jest, że dedykowany system erp jest w stanie zapewnić narzędzie, które może być jednocześnie wykorzystywane przez wiele działów. Obejmuje to zarówno dział księgowości, handlowy, obsługi klientów, czy związanych z logistyką i dystrybucją. W ten sposób dostęp do danych w całej firmie jest znacznie wygodniejszy. Płynny przepływ informacji w organizacji może być jedną z ważnych przewag konkurencyjnych. Szczególnie współcześnie, gdy szybki dostęp do informacji staje się coraz ważniejszy, postawienie na odpowiednio dopasowany do potrzeb firmy system erp ma bardzo duże przełożenie na sukces firmy na rynku.
Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu systemu ERP
Wybierając systemy erp warto zwrócić uwagę na pewne funkcjonalności, które pozwalają realizować konkretne cele przedsiębiorstwa. Warto zwrócić uwagę między innymi na elementy systemów erp, które pozwalają realizować znacznie bardziej sprawnie powtarzalne czynności. Przy wykorzystaniu posiadającego odpowiednie funkcjonalności systemu można między innym zminimalizować ryzyko występowania błędów. System ERP może być wykorzystywany również do optymalizowania łańcuchów dostaw. W ten sposób można między innymi redukować koszty magazynowania. Jednocześnie przy realizowaniu takich działań można mieć pewność, że będzie można zapewnić bezproblemową ciągłość dostępu do towarów dostępnych w ofercie przedsiębiorstwa.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC