Formy opodatkowania

Gdy decydujemy się na założenie własnej działalności gospodarczej, jednym z obowiązkowych kroków jest wybór formy opodatkowania jej przychodów. Aby to zrobić, należy złożyć pisemne oświadczenie do 20 dnia miesiąca, który następuje po miesiącu, w którym firma osiągnęła pierwszy w roku podatkowym przychód. Czym się różnią od siebie formy opodatkowania?

Od czego zależy wybór formy opodatkowania?

Wyróżniamy 4 podstawowe formy opodatkowania działalności gospodarczej, są to: zasady ogólne, ryczałt, podatek liniowy oraz karta podatkowa. To, który rodzaj opodatkowania wybierzemy, zależy od kilku czynników. Na przykład od tego czy będziemy posiadać pracowników lub jaki rodzaj działalności będziemy prowadzić.

Formy opodatkowania

Jak już wiadomo wyróżniamy, aż 4 rodzaje opodatkowania, są to:

  • zasady ogólne – jest to podstawowa forma opodatkowania, opierająca się na skali podatkowej. Polecana w przypadku przedsiębiorstw, które mają wysokie koszty uzyskania przychodów. Charakteryzuje się tym, że opodatkowaniu podlega sam dochód, według skali która jest dwustopniowa:

przychody nie przekraczające 85 528 zł – podatek wynosi 17%,

przychody przekraczające 85 528 zł – 15 395 zł 04 gr + 32% nadwyżki ponad
85 528 zł.

Przeczytaj też: http://www.intnet.pl/bezrobocie-po-studiach-czemu-tak-sie-dzieje/

  • podatek liniowy – tutaj zostaje zachowana wysokość podatku, który jest proporcjonalny do wielkości podstawy opodatkowania. Wysokość podatku liniowego w Polsce wynosi 19%. Na rozliczanie przychodów na podstawie podatku liniowego, zwykle decydują się duże przedsiębiorstwa, które osiągają wysokie dochody w skali roku.
  • ryczałt – jest uproszczoną formą rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Jego wysokość jest uzależniona od wykonywanej działalności. To co wyróżnia ryczałt, to to że jest obliczany od przychodu, nie dochodu.
  • karta podatkowa – ta forma opodatkowania przysługuje wyłącznie niektórym rodzajom działalności. Aby móc się rozliczać w taki sposób, należy wykonywać działalność osobiście. W przypadku karty podatkowej nie ma jednej, konkretnej stawki podatku. Co roki jest ustalana inna, zależy głównie od rodzaju prowadzonej działalności, liczby mieszkańców miejscowości, w której wykonywana będzie działalność oraz od wielkości przedsiębiorstwa.

Źródło: https://www.aipuw.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here