Prowadzisz firmę? Zadbaj o odpowiednie umowy z podwykonawcami

W Polsce funkcjonuje wiele firm działających jako jednoosobowe działalności, które nie zatrudniają pracowników. Przy realizacji swoich usług korzystają zwykle z podwykonawców, którymi mogą być inne firmy czy freelancerzy. Często jednak tego rodzaju zlecenia nie są podparte żadnymi umowami, a opierają się jedynie na ustnych bądź pisemnych (najczęściej mailowych) postanowieniach. Brak umów może jednak rodzić w przyszłości wiele problemów, zwłaszcza w przypadku konfliktu z podwykonawcą. Sprawdźmy, co nam może grozić za brak stosownych umów oraz jak się przed tym zabezpieczyć.

Zlecenia podwykonawców bez umowy

Jeśli naszym podwykonawcą jest firma, a wszystkie ustalenia związane z realizacją zlecenia mamy udokumentowane w formie pisemnej, to praktycznie mamy swego rodzaju dowód, który w razie konfliktu może być nam pomocny. Natomiast bez spisanej umowy, w której znajdą się informacje dotyczące przedmiotu zlecenia, terminu jego realizacji, formy rozliczenia oraz innych ustaleń, trudno nam będzie dochodzić swych roszczeń, jeśli wykonawca nie wykona prac. W przypadku, gdy często korzystamy z usług innych firm jako podwykonawców, warto mieć przygotowaną umowę ramową, którą może dla nas sporządzić kancelaria radcowska. Wówczas my będziemy mieć odpowiednie zabezpieczenie w razie wystąpienia kwestii spornych, natomiast wykonawca będzie świadomy konsekwencji, jakie mogą go czekać, jeśli nie wywiąże się z umowy.

Współpraca z freelancerami

Również i w tym przypadku ważne jest, aby wszelkie prace mieć udokumentowane umową. Często freelancerzy nie posiadają własnej działalności gospodarczej, więc współpraca z nimi powinna opierać się na umowie o dzieło bądź umowie-zleceniu. Wówczas szczególnie istotne jest, abyśmy wybrali odpowiedni rodzaj umowy, gdyż wspomniane wyżej formy mają różne cechy. Zanim podpiszemy dany dokument, warto skonsultować się z kancelarią radcowską, która potwierdzi nam, że wskazany zakres prac może być wykonany w ramach danej umowy. Często bowiem przedsiębiorcy wybierają umowę o dzieło, gdyż wiąże się ona z niższymi kosztami pracodawcy, natomiast w praktyce okazuje się, że dana praca nie może być wykonana w formie dzieła. Warto więc pamiętać, aby kancelaria radcowska czuwała nad kwestią takich umów, co pozwoli nam uniknąć w przyszłości problemów związanych z nieprawidłowo rozliczonymi podatkami czy składkami odprowadzanymi do ZUS.

Warto więc stosować umowy z podwykonawcami nawet w przypadku zaufanych partnerów. Taki dokument chroni nie tylko nas, ale również drugą stronę i może okazać się pomocny w przypadku ewentualnych problemów wynikających z realizacji danej pracy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here