Coraz bardziej popularnym pomysłem na biznes internetowy jest założenie sklepu online. Dzięki nowym technologiom sprawa utworzenia sklepu w sieci przedstawia się o wiele łatwiej niż jeszcze kilka lat temu.
Pomysł na biznes
Aby założyć własny sklep online niezbędne jest posiadanie oryginalnego pomysłu na branżę, która swoim asortymentem przyciągnie potencjalnych klientów. Sprawa mogłaby wydawać oczywista i prosta do wykonania. Jednak niezbędne jest tutaj dokładne zbadanie rynku i analiza, co obecnie wzbudza zainteresowanie internautów i co najczęściej się sprzedaje. Częstym wyborem w przypadku zakładania e-biznesu jest wykorzystanie pasji, np. tworzenia rękodzieł. Rynek sprzedaży internetowej jest niezwykle rozbudowany, więc zasadniczą kwestią, aby wybić się wśród tysięcy sklepów est wyróżnienie się na ich tle, zaznacza specjalista z carted.pl.
Działalność gospodarcza
Jeśli zakładamy pierwszy e-biznes, musimy zgłosić swoją działalność do Krajowego Rejestru Sądowego lub Ewidencji Działalności Gospodarczej. Należy również złożyć wniosek o wpis do REGONU w Urzędzie Statystycznym oraz założyć firmowe konto.
Od 2018 roku przedsiębiorcy mają prawo do prowadzenia działalności niezarejestrowanej. Obejmuje ona sprzedaż produktów w sklepie online. W tym przypadku możemy każdego miesiąca zarobić nie więcej niż 50% minimalnej płacy bez odprowadzania składek do ZUS-u.
Domena, hosting, oprogramowanie
Elementami, które są niezbędne w przypadku założenia sklepu online jest domena, hosting oraz oprogramowanie. Najtrudniejszym wydaje się pozyskanie tego trzeciego. Możemy zrobić to poprzez zakup płatnego pakietu wraz z utrzymaniem, pozyskanie darmowego oprogramowania lub zamówienie oferty indywidualnie dopasowanej do naszego biznesu. Poleca się skorzystanie z usług specjalistycznych firm oferujących autorskie oprogramowania dla sklepów internetowych.
Profesjonalna strona www
Jeśli mamy już pomysł na biznes internetowy, kluczowe jest zadbanie o wizualną stronę witryny. Platforma musi być nowoczesna, przejrzysta i zrozumiała dla każdego. Ważna jest również kwestia contentu, czyli treści, jaką sprzedawcy umieszczają w swoich sklepach online, np. w postaci opisów produktów. Powinny być one obszerne, udzielać szczegółowych informacji na temat artykułów w ofercie, a także zawierać słowa kluczowe, które pozwolą na późniejsze pozycjonowanie sklepu w Google.
Istotną rolę pełnią tu również profesjonalne zdjęcia asortymentu.
Od strony technicznej stajemy tu przed wyborem czy inwestować więcej w utworzenie sklepu czy skorzystać z gotowych rozwiązań.
Jeśli ma to być sklep z mniejszą liczbą produktów (poniżej 500) lub jeśli tworzysz sklep by sprawdzić czy ten pomysł w ogóle ma szansę się sprawdzić to wtedy najlepiej wybrać gotowe rozwiązania abonamentowe czyli rozwiązania jak gotowe sklepy w home.pl czy innych platformach.
Jeśli masz bardzo dużą liczbę produktów, która idzie w tysiące lub dziesiątki tysięcy, a na dodatek chcesz by sklep był podłączony z magazynem, wtedy tu już lepiej będzie, gdy przy stworzeniu sklepu pomoże Ci doświadczona firma programistyczna.
Na pewno warto tu poświęcić czas na odpowiedni research. Zobacz i przetestuj jakie są rozwiązania na rynku. Postawienie sklepu w rozwiązaniu abonamentowym zajmie mniej niż godzinę. Dzięki temu szybko sprawdzisz czy dane oprogramowanie Ci odpowiada. Jeśli natomiast szukasz firmy do utworzenia sklepu to poproś o oferty z kilku różnych firm oraz sprawdź ich wcześniejsze realizacje. Więcej na temat zakładania sklepu internetowego w poradniku https://carted.pl/poradniki/jak-zalozyc-sklep-internetowy/.
Budżet na dalsze działania
Przy otwieraniu sklepu dobrze jest pamiętać o zachowaniu budżetu na dalsze działania. Pierwszy rok działania sklepu zawsze jest trudny. Potrzeba czasu zanim zbuduje się sprzedaż i sklep będzie przynosił zyski. W tym czasie będą potrzebne fundusze na bieżące opłaty i marketing. Dlatego na etapie tworzenia sklepu nie można wrzucać wszystkich oszczędności w oprogramowanie i stworzenie sklepu.