Dobry pomysł na własny biznes, czyli założenie sklepu internetowego

Wiele osób marzy o prowadzeniu własnego sklepu, ale obawia się zbyt wysokich kosztów związanych z kupnem lub wynajęciem odpowiedniego lokalu i zaadaptowaniem go na potrzeby sklepu. Rozwiązaniem może być prowadzenie sklepu internetowego, którego początkowe koszty są znacznie niższe niż te w przypadku sklepu tradycyjnego. A zyski mogą być bardzo wymierne. Jednym z argumentów przemawiających na korzyść e-sklepu jest fakt, iż coraz więcej osób robi zakupy przez Internet, a segment handlu online stale przybiera na wartości.

Warunkiem prowadzenia sklepu internetowego jest założenie działalności gospodarczej – obecnie zajmuje to niewiele czasu i wymaga niewielu formalności. Jednak zanim sklep zacznie działać, to warto przeanalizować kilka kwestii, które będą miały wpływ na jego dalsze funkcjonowanie. Początkowe kroki w zakładaniu sklepu internetowego to:
a) podjęcie decyzji o asortymencie (tutaj możliwości jest bardzo wiele – od kosmetyków po ubranka dla dzieci),
b) znalezienie dostawców (jeszcze przed otworzeniem sklepu warto zorientować się, czy nie będzie problemów ze znalezieniem dostawców zaopatrujących sklep w wybrany rodzaj asortymentu),
c) ustalenie warunków współpracy z dostawcami (ceny, warunki zamówień, zniżki),
d) wybranie oprogramowania – darmowe, płatne lub napisane specjalnie na potrzeby e-sklepu (wybór ten powinien być uzależniony od wielkości sklepu, zapotrzebowań i możliwości finansowych),
e) wybranie adresu strony internetowej oraz domeny, na której będzie on umieszczony.
W tym ostatnim przypadku warto porozumieć się ze specjalistą, gdyż nazwa i domena mogą decydować o osiągnięciu sukcesu.

Decydując się na założenie sklepu internetowego należy pamiętać o tym, iż wprawdzie jego uruchomienie zajmuje niewiele czasu i nie wymaga zbyt wielu formalności, to jednak jego prowadzenie wiąże się z ciężką pracą i ponoszeniem pewnych wydatków. Wprawdzie działalność e-sklepu może być prowadzona samodzielnie i z domu, to jednak wymaga opłacenia telefonu, mediów, domeny czy oprogramowania. W przypadku dalszego rozwoju trzeba też pomyśleć o ewentualnym zatrudnieniu pracownika i wynajęciu lokalu. Sama praca związana z działalnością e-sklepu także nie jest łatwa – przed sprzedażą jakiegokolwiek produktu należy go sfotografować, opisać i umieścić na stronie sklepu. Nie wolno też zapominać o tym, iż produkty zakupione w sieci podlegają zwrotowi, a każdy klient ma prawo odesłać produkt bez podania przyczyny. Warto stosować się do wysokich standardów obsługi klienta, gdyż zadowolony nabywca najprawdopodobniej wróci na kolejne zakupy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here