Zastanawiasz się nad montażem systemu rekuperacji w swoim domu? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, omawiamy w nim najważniejsze aspekty systemu rekuperacji w domach jednorodzinnych.
Rekuperacja odgrywa istotną rolę w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym. Sprawia, że zużycie opału zmniejsza się nawet o kilkadziesiąt procent. Szczególnie, gdy jego ceny są tak wysokie jak obecnie, zwrot z takiej inwestycji następuje stosunkowo szybko – nawet w ciągu zaledwie kilku lat. Nic zatem dziwnego, że rozwiązanie to stało się tak popularne w budownictwie.
Koszty eksploatacyjne systemu rekuperacji
Chociaż rekuperacja jest instalacją przyczyniającą się do oszczędności, jej utrzymanie również wiąże się z pewnymi kosztami. Składają się na nie między innymi: wymiana filtrów, coroczny serwis instalacji, energia elektryczna zasilająca system oraz czyszczenie różnych jej elementów, na przykład anemostatów. Inwestując w system rekuperacji warto mieć świadomość tych dodatkowych cyklicznych nakładów finansowych. Niemniej osoby specjalizujące się w branży zapewniają, że inwestycja w rekuperację zawsze wychodzi na korzyść. W porównaniu bowiem z nakładami finansowymi zwrot z tej inwestycji osiąga się nawet już po zaledwie kilku latach – szczególnie, gdy uda się wykorzystać oferowane obecnie przez państwo dofinansowanie. Na przykład w dużych miastach borykających się ze zjawiskiem smogu dostępne są dotacje w ramach programu “Czyste Powietrze”. Jak możemy dowiedzieć się na stronie dystrybutora Rekuperatory Ask, dzięki zastosowaniu rekuperatorów możliwe jest obniżenie kosztów ogrzewania nawet o kilkadziesiąt procent. Zaleta ta jest szczególnie istotna w dobie obecnych wysokich cen opału.
Niepodważalne zalety rekuperacji
Podstawową zaletą systemu rekuperacji jest obniżenie kosztów ogrzewania i głównie z tego powodu na jego montaż decyduje się tak wiele osób. Zastosowane w tych instalacjach rekuperatory pozwalają na odzysk energii cieplnej, która w tradycyjnych systemach wentylacji jest tracona wraz z wydalanym z budynku powietrzem. Aby zapewnić zdrowe powietrze wewnątrz budynku musi być zapewniona odpowiednia cyrkulacja powietrza.Do budynku musi napływać świeże powietrze z zewnątrz. Zimne powietrze dostające się do budynku jest wstępnie podgrzewane w rekuperatorach poprzez ciepłe powietrze wydalane z budynku. Dochodzi do procesu wymiany energii cieplnej. Chociaż względy ekonomiczne są głównym powodem stosowania rekuperatorów, charakteryzują się one innymi istotnymi zaletami. Jedną z nich jest skuteczne oczyszczanie powietrza.
Artykuł na temat zastosowania rekuperacji w budownictwie energooszczędnym znajdziesz również w serwisie budujemy-lublin.pl.
Według różnych źródeł szacuje się, że 40% ludności w Polsce to alergicy. Duża część z nich jest jest uczulona na alergeny wziewne. Najróżniejsze pyłki niemal cały czas zawarte są w powietrzu, którym oddychamy. Dodatkowo w wielu polskich miastach zmagamy się z niezwykle szkodliwym dla zdrowia zjawiskiem smogu. Niewielkie drobinki poprzez układ oddechowy dostają się do ludzkiego krwiobiegu potencjalnie mogąc być przyczyną najróżniejszych schorzeń. Wszystkie te zagrożenia można w dużym stopniu zniwelować dzięki zastosowaniu sprawnie funkcjonującego systemu rekuperacji. Zastosowane w niej filtry skutecznie oczyszczają powietrze z pyłów, alergenów, roztoczy oraz najróżniejszych drobnoustrojów. Dzięki temu jest ono całkowicie czyste, doceniają to szczególnie osoby uczulone na jakieś pyłki, albo ci, którzy cierpią na przewlekłe schorzenia dróg oddechowych, takich jak astma czy oburatoryjne zapalenie płuc. A ponieważ smog ma negatywny wpływ na zdrowie wszystkich osób, oddychanie krystalicznie czystym powietrzem każdemu domownikowi wyjdzie na korzyść.
Niewątpliwym atutem rekuperacji jest równomierne rozprowadzanie świeżego powietrza po całym mieszkaniu. Wszystkie pomieszczenia są prawidłowo dotlenione, co również pozytywnie wpływa na komfort mieszkańców. Regularny dopływ świeżego powietrza jest przydatny szczególnie podczas snu. Wiele osób nawet nie jest świadomych tego, jak brak tlenu negatywnie odbija się na jakości snu. Niedotlenienie podczas snu może między innymi powodować bezdechy oraz częste wybudzenia. Z kolei prawidłowe dotlenienie sprzyja optymalnemu nocnemu wypoczynkowi oraz regeneracji. Dzięki temu domownicy w trakcie dnia tryskają energią.
Doprawdy trudno jest przecenić zalety posiadania w domu systemu rekuperacji. Możemy cieszyć się niskimi rachunkami za ogrzewanie, a przy tym jednocześnie korzystać z krystalicznie czystego powietrza. Nic zatem dziwnego, że systemy rekuperacji cieszą się tak duża popularnością.
Szeroka oferta systemów rekuperacji jest dostępna na stronie internetowej dystrybutora rekuperacji w Małopolsce TanieReku.pl. Na stronie internetowej można wypełnić prosty formularz dzięki, któremu można otrzymać szybką darmową i niezobowiązującą wycenę. Firma już od ponad dwóch dekad specjalizuje się w dystrybucji, projektowaniu oraz instalacji systemów rekuperacji.