Oświetlenie studyjne a fotografia mody

Z punktu widzenia obserwatora fotografia modowa jest zaaranżowanym portretem. Modelka lub model zajmują określoną pozę, a następnie skupiają na sobie wzrok i uwagę obserwatora. Aby jednak tak się stało, potrzebne jest „coś więcej”. Tym czymś jest oczywiście światło i swoista narracja, którą dzięki niemu można poprowadzić.

Jaką rolę światło odgrywa w fotografii modowej?

Światło, cień i model to filary, bez których fotografia mody nie ma prawa istnieć. Odpowiednio ukształtowane oświetlenie studyjne pozwala:

  • skupić uwagę widza na przedstawionej garderobie,
  • wyostrzyć kontury ubioru lub dodatków,
  • podkreślić rolę ozdób, a także atuty projektu jako całości,
  • wykorzystać możliwości światłocienia.

W fotografii modowej bardzo ważną rolę odgrywa tło. Nieprzypadkowo jest ono często jasne, a zarazem monochromatyczne. Dzięki temu tworzy ono neutralną kompozycję, która podkreśla rolę modela i jego ubioru w kadrze.

Blenda i softbox – idealne narzędzie do budowania klimatu

Jeśli fotografia mody ma budować określony klimat, warto wpierw zaopatrzyć się w blendę. To proste, a zarazem funkcjonalne akcesorium, pozwoli wypełnić ujęcie delikatnym, rozproszonym światłem.

Dzięki właściwej blendzie można:

  • wypełnić przestrzeń światłem o określonej temperaturze,
  • wprowadzić do kompozycji nieco ciepła lub chłodu,
  • podkreślić znaczenie modela lub części jego ubioru.

Kształtować efekty świetlne w fotografii modowej można również za pomocą softboxów. Dzięki nim można dostosować charakter światła padającego z lampy wprost na modela. Bliskie usadowienie źródła oświetlenia studyjnego względem modela, pozwoli zmiękczyć jego rysy twarzy. Metoda sprawdzi się zwłaszcza w przypadku fotografowania fryzur, górnych części garderoby lub biżuterii. A jeśli fotograf chce ująć w kadrze całą osobę, to lepszym rozwiązaniem jest oddalenie źródła światła od modela. Dzięki temu jego twarz i obrys sylwetki nabierają ostrości.

Precyzyjne oświetlenie studyjne

Odpowiedni klimat w fotografii mody można budować, wykorzystując do tego celu prosty… statyw oświetleniowy. Jego konstrukcja umożliwia ustawianie poszczególnych źródeł światła zgodnie z zamysłem fotografa. Ciekawym rozwiązaniem są też tzw. plastry miodu, które mocuje się na lampy oświetleniowe. Dzięki temu można precyzyjnej oświetlić wybraną część ciała modela (np. włosy). Podobną rolę odgrywają wymienione wcześniej softboxy. Ciekawe efekty oświetleniowe można uzyskać dzięki wprowadzeniu pojedynczych elementów aranżacji (np. mebli), które stworzą cień kooperujący z przedstawioną postacią.

Jak widać, tworzenie nastroju światłem odgrywa w fotografii modowej ogromną rolę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here