Wykorzystanie wody podczas produkcji leków jest oczywiste. Ogromne znaczenie ma jednak jej jakość, dlatego przedsiębiorstwa działające w branży farmaceutycznej koniecznie muszą zadbać o zastosowanie odpowiednich systemów jej uzdatniania.
Nie ma tu miejsca na rozwiązania pośrednie czy też na usilne poszukiwanie oszczędności. Jest to bowiem dobry sposób na to, aby popełnić kosztowy błąd i zdecydować się na coś, co finalnie okaże się niskiej jakości. Z tego właśnie powodu systemy uzdatniania wody powinny być dokładnie analizowane – pod każdym możliwym kątem.
Zajmują się tym oczywiście podmioty wyspecjalizowane w projektowaniu, wdrażaniu i obsłudze tego typu instalacji.
I choć woda dla przemysłu farmaceutycznego jest bardzo ważna, warto dążyć do implementacji rozwiązań, które pozwolą obniżyć poziom jej wykorzystania. Głównie poprzez zastosowanie systemów gwarantujących jej poważną oszczędność, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego poziomu skuteczności działania. Przekłada się to na znaczne obniżenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
Jakie technologie są wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym?
Poza uzdatnianiem wody pod uwagę należy wziąć także oczyszczanie ścieków przemysłowych, które również powinno być realizowane zgodnie z surowymi wymaganiami środowiskowymi. Z tego właśnie powodu zalecane są technologie korzystające z najnowszych rozwiązań.
Spośród nich wymienić trzeba między innymi system ORION obsługujący mechanizmy zmiękczania wody, elektrodejonizację czy też odwróconą osmozę. Do tego dochodzą systemy produkcji oczyszczonej wody IonPRO LX, rodzina produktów POLARIS (woda do iniekcji), złożą MBBR, filtry dyskowe czy też oczyszczalnie beztlenowe.
Oczywiście każde rozwiązanie musi zostać odpowiednio dopasowane do specyfiki przedsiębiorstwa, jak również rodzaju wykonywanych zadań. Wszystko po to, aby uzyskać maksymalną sprawność działania, która przełoży się na oszczędność wody i ograniczanie złego wpływ na środowisko naturalne.