spłata kredytu hipotecznego
Fot. Pexels.com

Zaciągnięcie kredytu na dom czy mieszkanie to jeszcze nie wszystko. Następnie nadchodzi spłata kredytu hipotecznego. Warto wiedzieć co wpływa na ratę kredytu, a także co się wiąże z szybszą spłatą pożyczki.

Przeczytaj też: http://stolicakariery.pl/splata-kredytu-hipotecznego/

Z czego składa się rata kredytu?

Kiedy rozpoczynamy spłatę zaciągniętego kredytu pod dom czy mieszkanie wliczona jest w to nie tylko kwota, którą policzyliśmy. Szczegółowe warunki na ten temat znajdują się w umowie, którą podpisujemy z bankiem. Najczęściej na ratę kredytu hipotecznego składa się oprocentowanie WIBOR czyli stopa procentowa, a także marża banku czyli kwota, na której instytucja finansowa utrzymuje się. Niekiedy jest to także ubezpieczenie. Nie jest ono jednak obowiązkowe.

Spłata kredytu hipotecznego, a odsetki

Odsetki od kredytu naliczane są raz w roku. Stopa procentowa zależna jest od kwoty, która pozostała do spłaty, a także od obecnej sytuacji ekonomicznej w sektorze bankowym. Pomimo tego, że kwota ta wyliczana jest najczęściej raz w roku to doliczona jest do każdej płatności w miesiącu.

Ze względu na odsetki kwota do spłaty może być nieco wyższa lub niższa niż zakładaliśmy na początku. Najczęściej jednak nie są to znaczące różnice. W przypadku kredytów zaciągniętych na dłuższy okres odsetki to wyższa kwota niż w przypadku zapożyczenia się na krótki okres.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

W sytuacji kiedy uda nam się uzbierać kwotę kredytu wcześniej warto go spłacić. Wtedy zyskujemy możliwość otrzymania zwrotu przyszłych odsetek. W praktyce oznacza to tyle, że bank zwraca nam część kredytu, który spłaciliśmy.

Dzieje się tak ponieważ w założeniu banku część podanej kwoty to były stopy procentowe, które w sytuacji spłacenia zadłużenia wcześniej są bezpodstawnie naliczone. Dlatego jeśli masz możliwość wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego to warto wykonać taki krok. Czasami może być to oszczędność kilku czy kilkunastu tysięcy złotych.

Należy jednak uważać na zapisy regulaminu. Niektóre banki nie pozwalają na comiesięczną nadpłatę kredytu. W takiej sytuacji warto robić to raz w roku. Jednak najważniejsze jest uważne zapoznanie się z wszelkimi warunkami umowy z placówką bankową.

Zobacz też: http://www.margines.pl/jak-zachowac-asertywnosc-w-pracy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here