Logistyka magazynowa – co to jest?

Logistyka magazynowa to kompleksowe i systematyczne przechowywanie i zarządzanie różnego rodzaju towarami. Logistyka magazynowa stanowi część ogólnej logistyki, prowadzonej w wielu przedsiębiorstwach na całym świecie. Logistyka magazynowa odpowiada przede wszystkim za powierzchnie magazynowe.

Jednymi z najczęściej wykorzystywanych pojazdów w logistyce magazynowej są wózki widłowe. To pojazdy mechaniczne, nazywane również wózkami jezdniowymi, które umożliwiają sprawny transport na bliskich odległościach oraz magazynowanie różnego rodzaju towarów.

Logistyka magazynowa – to warto wiedzieć

Logistyka magazynowa jest bardzo istotnym procesem, który wpływa na organizacje, zarządzanie oraz kompletowanie towarów w przedsiębiorstwie. W celu usprawnienia logistyki magazynowej, wprowadza się specjalistyczne oprogramowanie, a także optymalizuje się wiele procesów zachodzących nie tylko w logistyce magazynowej, ale także całościowej logistyce wewnątrz danego przedsiębiorstwa. Celem logistyki magazynowej jest regulacja, a także poprawa przepływu materiałów, informacji oraz wartości, od momentu nabycia towarów aż po ich wysyłkę.

Standardowy zakres prac w logistyce magazynowej, zawiera m.in. załadunki towarów, rozładunki dostaw, krótkoterminowe i długoterminowe składowanie towarów, konfekcjonowanie, komisjonowanie, a także kontrolę ilościową i jakościową towarów w procesie magazynowania. Nowoczesne magazyny są wyposażone w systemy monitorujące, a także systemy alarmowe. W nowoczesnych magazynach znajdą się również systemy przeciwpożarowe (czujniki temperatury, klapy oddymiające czy tryskacze punktowe wewnątrz regałowe).

Jak usprawnić procesy magazynowe?

Sprawna i skuteczna logistyka magazynowa wymaga wielu sprawnych procesów i efektywnie wykorzystywanych zasobów. Stałym elementem niemal każdego magazynu na świecie są wózki widłowe. To pojazdy mechaniczne, które zapewniają sprawny transport magazynowanych towarów. Nowoczesne wózki widłowe od topowych producentów, zapewniają wysoką funkcjonalność, bezpieczeństwo i komfort pracy.

Przedsiębiorstwa zajmujące się logistyką magazynową, mogą wybierać pomiędzy wieloma rodzajami wózków widłowych. Na rynku znajdują się m.in. spalinowe wózki widłowe, elektryczne wózki widłowe, hybrydowe wózki widłowe, ręczne wózki widłowe, platformy transportowe, wózki podnośnikowe, wózki unoszące, wózki systemowe, wózki techniki magazynowej czy wózki do kompletacji. Różnorodność modeli wózków widłowych, gwarantuje sprawne wykorzystanie tych pojazdów w praktycznie każdym środowisku pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here