CEIDG
Fot. Pexels.com

Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? CEIDG to zarówno rodzaj wniosku jaki należy wypełnić jak i nazwa instytucji, w której składamy wyżej wymienione oświadczenie. Co należy w nim umieścić? Jakie informacje zbiera ta instytucja? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Przeczytaj też: http://www.synat.pl/co-to-jest-ceidg-dowiedz-sie-wiecej-o-rejestracji-dzialalnosci-gospodarczej/

Co oznacza CEIDG?

Jest to skrót od głównej nazwy instytucji, która brzmi Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. Jest to instytucja publiczna, która odpowiada za elektroniczny rejestr przedsiębiorców prowadzących działalność na terenie RP.

Każda osoba, która chce zostać przedsiębiorcą musi złożyć odpowiedni druk w CEIDG, aby móc prowadzić własną firmę.

Co musi się znaleźć we wniosku do CEIDG?

Pierwszym krokiem powinno być założenie konta internetowego w CEIDG. Rejestracja może odbyć się za pomocą podpisu kwalifikowanego lub poprzez profil zaufany.

Najczęstszym drukiem jaki należy wypełnić jest CEIDG-1. To w nim umieszczamy informacje o założeniu działalności, jej zawieszeniu, wznowieniu lub zamknięciu. Podstawowe dane, które zawsze należy umieścić w oświadczeniu to dane personalne przedsiębiorcy jak imię i nazwisko oraz pesel. Następnie należy podać informacje o firmie jak REGON, NIP oraz adres firmy.

Inne dokumenty

Nie można zapominać, że CEIDG nie jest uniwersalną instytucją. Złożenie tam dokumentów nie wystarczy. Odpowiednie wnioski należy złożyć jednocześnie do ZUS-u, o wpis lub wypis z REGON. W zależności od sytuacji może nastąpić potrzeba złożenia dodatkowych dokumentów.

CEIDG – co można załatwić przez internet?

Na stronie internetowej można korzystać z wielu funkcji. Do najczęściej używanych, z których prawdopodobnie również skorzystasz należą:

  • założenie działalności gospodarczej,
  • zmiana danych do Ewidencji,
  • zawieszenie firmy,
  • wznowienie przedsiębiorstwa,
  • zamknięcie działalności gospodarczej.

 

CEIDG to jedna z ważniejszych instytucji przy zakładaniu firmy, a także przy jej zawieszeniu lub likwidacji. Dzięki internetowi w kilkanaście minut możesz wprowadzić tego typu zmiany we własnym przedsiębiorstwie lub założyć je.

Zobacz też: http://www.margines.pl/dofinansowanie-na-dzialalnosc-gospodarcza-jak-i-skad-uzyskac/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here