brak historii kredytowej

Chociaż zaciąganie kredytów i pożyczek jest dość powszechnym zjawiskiem, to wciąż są osoby (nie tylko młode), którym jeszcze w życiu się to nie zdarzyło, ale akurat przyszedł moment, kiedy wreszcie chcą się one zdecydować na taki krok. Jak wiadomo, historia kredytowa, a więc to, czy poprzednie zobowiązania były spłacane na czas, czy też z opóźnieniem, jest czymś, co banki biorą pod uwagę przed wydaniem decyzji kredytowej. Co jednak w sytuacji, w której nie ma żadnej historii kredytowej, na której można się oprzeć? Czy brak historii kredytowej utrudnia otrzymanie kredytu?

Do czego służy historia kredytowa?

Historia kredytowa jest stosunkowo dobrym narzędziem do szacowania ryzyka. Jeśli ktoś dotychczas spłacał długi na czas, to można mniemać, że jest to osoba wiarygodna i rzetelna, która nie lubi spóźniać się z płatnościami. Wciąż nie jest całkowicie pewne, że będzie ona zawsze spłacać zobowiązanie na czas, ponieważ w każdej chwili może na przykład znacząco pogorszyć się jej sytuacja finansowa, ale prawdopodobieństwo jest duże.

Z kolei, jeśli udokumentowano już przypadki notorycznego spóźniania się z ratami, źle to świadczy o danej osobie i jej szanse na otrzymanie kredytu spadają. Więcej informacji na ten temat znaleźć można tutaj: http://kredyty-abc.pl/.

Brak historii kredytowej jest przeszkodą, ale można ją pokonać

Kiedy zaś nie ma żadnej historii kredytowej, można powiedzieć, że dana osoba jest dla banku dużym znakiem zapytania. Może ona być jedną z tych osób, które będą gromadzić pozytywne wpisy, ale też jedną z tych, które będą się spóźniać. Nie da się tego do końca przewidzieć.

Można dokonywać szacunków na podstawie tego, jak zachowywały się inne osoby w tym wieku czy o podobnych zarobkach, ale nie jest to stuprocentowo pewna metoda. Dlatego też brak historii kredytowej może znacząco utrudnić otrzymanie kredytu, zwłaszcza takiego na wysoką kwotę (czyli na przykład kredytu hipotecznego. Jest to jednak przeszkoda możliwa do pokonania, na przykład przy pomocy dobrego pośrednika kredytowego.

Artykuł powstał we współpracy z portalem http://kredyty-abc.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here